Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Block A in the figure ( Figure 1 ) weighs 1.14 N and block B weighs 3.58 N . The

ID: 2277591 • Letter: B

Question

Block A in the figure (Figure 1) weighs 1.14N and blockB weighs 3.58N . The coefficient of kinetic friction between all surfaces is 0.307.


Block A in the figure (Figure 1) weighs 1. 14N and blockB weighs 3. 58N . The coefficient of kinetic friction between all surfaces is 0. 307. Find the magnitude of the horizontal force F? necessary to drag block B to the left at constant speed if A rests on B and moves with it (figure (a)). Find the magnitude of the horizontal force F? necessary to drag block B to the left at constant speed if A is held at rest (figure (b)).

Explanation / Answer

A) F = mew*N = 0.307*(1.14+3.58) = 1.449 N


B) F = mew*(N) + mew*1.14 = 1.799 N