For the figure to the above with R1 = 100?, R2 = 200?, ?V0 = 10V , and C = 1000µ
ID: 1434575 • Letter: F
Question
For the figure to the above with R1 = 100?, R2 = 200?, ?V0 = 10V , and C = 1000µF.
(a)Initially, S1 is open and the capacitor is uncharged. Immediately after S1 is closed, what is the current through R1?
(b)What is the current as a function of time, if S1 is closed at time t0 = 0? Define and give values for any constants you introduce.
(c)After S1 has been closed for a long time, what is the current through R1?
(d)After S1 has been closed for a long time, S1 is opened and S2 is closed. What is the current through R2 immediately after S2 is closed?
(e)What is the current as a function of time, if S2 is closed at time t0 = 0?
Explanation / Answer
A) current through R1 is i = V0/R1 = 10/100 = 0.1 A
b) i = (V0/R1)*(1-e^(-t/R1C))
c) i = 0 A
D) current through R2 is i = V0/R1 = 0.1
E) i = (V0/R1)*e^(-t/R2C)