For the figure to the right with R1 = 100?, R2 = 200?, ?V0 = 10V , and C = 1000µ
ID: 1434862 • Letter: F
Question
For the figure to the right with R1 = 100?, R2 = 200?, ?V0 = 10V , and C = 1000µF.
(a)Initially, S1 is open and the capacitor is uncharged. Immediately after S1 is closed, what is the current through R1?
(b)What is the current as a function of time, if S1 is closed at time t0 = 0? Define and give values for any constants you introduce.
(c)After S1 has been closed for a long time, what is the current through R1?
(d)After S1 has been closed for a long time, S1 is opened and S2 is closed. What is the current through R2 immediately after S2 is closed?
(e)What is the current as a function of time, if S2 is closed at time t0 = 0?
Explanation / Answer
Here,
R1 = 100 Ohm
R2 = 200 Ohm
delta V = 10 V
C = 1000 uF
a)
when S1 is closed
the capacitor behaveas as an short circuit.
the current in R1 = 0 A
b) for the funtion of current
IR1 = 10/(100) * e^(-t/(1000 *10^-6 * 100))
IR1 = 0.01 * (e^(-10 * t))
c)
after a long time
capacitor will open circuit
IR1 = (10/100) A
IR1 = 0.0 A
the current after a long time is 0 A
d)
when S2 is closed
the capacitor will behave as a battery
current in R2 = 10/(200)
current in R2 = 0.05 A
the current in R2 is 0.05 A