Problem 7.74 A meteor whose mass was about 2.0×108kgstruck the Earth ( m E=6.0×1
ID: 1437530 • Letter: P
Question
Problem 7.74
A meteor whose mass was about 2.0×108kgstruck the Earth (mE=6.0×1024kg) with a speed of about 25 km/s and came to rest in the Earth.
Part A
What was the Earth's recoil speed (relative to Earth at rest before the collision)?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
What fraction of the meteor's kinetic energy was transformed to kinetic energy of the Earth?
Express your answer using two significant figures.
Part C
By how much did the Earth's kinetic energy change as a result of this collision?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Problem 7.74
A meteor whose mass was about 2.0×108kgstruck the Earth (mE=6.0×1024kg) with a speed of about 25 km/s and came to rest in the Earth.
Part A
What was the Earth's recoil speed (relative to Earth at rest before the collision)?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
vE =Part B
What fraction of the meteor's kinetic energy was transformed to kinetic energy of the Earth?
Express your answer using two significant figures.
KEE/KEm =Part C
By how much did the Earth's kinetic energy change as a result of this collision?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
KEE =Explanation / Answer
a) Use conservation of momentum for a completely inelastic collision
so (M +m)*V = m*v where M represents the Earth and m the meteor
therefore V= m*v/(M + m) = 2*10^8*25000/(6.0x10^24 + 2*10^8) = 8.33x10^-13m/s
b) So the meteor's K = 1/2*m*v^2 = 1/2*2*10^8*25000^2 = 6.25x10^16J
K of Earth = 1/2*6.0x10^24*(8.33x10^-13)^2 = 2.081J
so the fraction of K is 2.081/9.8x10^15*100 = 2.12x10^18%
c) K of Earth = 1/2*6.0x10^24*(8.33x10^-13)^2 = 2.081J