Problem 7.77 Bumper guards. You are asked to design spring bumpers for the walls
ID: 249114 • Letter: P
Question
Problem 7.77 Bumper guards. You are asked to design spring bumpers for the walls of a parking garage. A freely rolling 1200 kg car moving at 0.750 m/s is to compress the spring no more than 7.00 cm before stopping.
Part A What should be the force constant of the spring?
Part B What is the maximum amount of energy that gets stored in it?
Part C If the springs that are actually delivered have the proper force constant but can become compressed by only 5.00 cm , what is the maximum speed of the given car for which they will provide adequate protection?
Explanation / Answer
A. use the conservation law of energy:
All kinetic energy transfer to potential energy of the spring
KEi + Ui = KEf + Uf
KEf = 0, Ui = 0
0.5*m*v^2 = 0.5*k*x^2
with x =< 7.00*10^-2
k = m*v^2/x^2 = 1200*0.75^2/0.07^2
k >= 137755.102 N/m
B. Maximum amount of energy stored when KEf = 0 and all the energy will be potential energy.
U = 0.5*k*x^2 = 0.5*137755.102*0.07^2 = 337.5 J
C. now max compression is = 0.05 m
max speed will be
0.5*k*x^2 = 0.5*m*v^2
v = (137755.102*0.05^2/1200)^0.5
v = 0.535 m/sec
Please comment below if you have any doubt.