Please show work in order to receive full credit. For each of the following situ
ID: 1437961 • Letter: P
Question
Please show work in order to receive full credit. For each of the following situations, calculate the magnitude and direction of the magnetic force on the wire or charged particle. The particle flying through the magnet is a proton having a charge of + 1.6 * 10^-19 C and flying with a velocity of 5 * 10^6 m/s cut of the page. The strength of the magnetic field is 5 T. The particle above is an electron of charge - 1.6 * 10^-19 C traveling with a velocity of 7 * 10^ m/s to the right. It is about to enter an inward magnetic field of strength 4.5 T.Explanation / Answer
here ,
a)
magnetic force = B*I*L
magnetic force = 7 * 0.5 * 6
magnetic force = 21 N
magnetic force = iL X B
using right hand rule
the direction of magnetic force is OUT OF THE PAGE
b)
magnetic force = B*I*L
magnetic force = 2.5* 3 * 0.5
magnetic force = 3.75 N
magnetic force = iL X B
using right hand rule
the direction of magnetic force is upwards
c)
magnetic force = q * V * B
magnetic force = 1.6 *10^-19 * 5 *10^6 * 5 N
magnetic force = 4 *10^-12 N
magnetic force = q * V X B
using right hand rule
the direction of force is towwards RIGHT
d)
magnetic force = q * V * B
magnetic force = -1.6 *10^-19 * 7 *10^6 * 4.5 N
magnetic force = 5.04 *10^-12 N
magnetic force = q * V X B
using right hand rule
the direction of force is towwards DOWNWARDS