Question
Assume that x = 1.32 m and y = 1.98 m. What is the speed of the water coming out of the hole?
If the hole has a diameter of 3.17 mm, then what is the height, h, of the water level in the tank?
- Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help 0 0 0 D chem252, 2nd review hand x VR Sig in to your account x Yg LON-CAPAW Water jet In 1656, The Burgmeister ( x | 0 0 t 55% D 3 ) Tue 3:04 PM Q = You G C 8 https://s1lite.msu.edu/res/msu/textbook/serway/Chap09/prob0945mal. problem?symb=uploaded%2fmsu%2f63152883c582567dmsul1%2fdefaul _12883.. * Aso a Main Menu Contents | Grades | PM 1 d Course Contents » .. > Homework Set #7 (due 3/22 at 11:59PM) » Water jet 4G O Timer O Notes a Evaluate or a feedback D Print 9 Info A jet of water squirts out horizontally from a hole near the bottom of the tank, as seen in the figure. Assume that X = 1.32 m and y = 1.98 m. What is the speed of the water coming out of the hole? Submit Answer Tries 0/20 If the hole has a diameter of 3.17 mm, then what is the height, h, of the water level in the tank? Submit Answer Tries 0/20 e Post Discussion Send Feedback 2 O 2 O 1 N O % GA, . g o WA HU
Explanation / Answer
Since y = 1.98m,
t^2 = 2 y / g
t = sqrt(2 y / g)
t = sqrt(2* 1.98 /9.81 ) 0.635 secs
Velocity V = S/t
V = 1.32/0.635
V = 2.34 m/s
-------------------------------
By Torricelli's law, v = sqrt (2gh)
v^2 = 2 g h
h = 0.5 v^2 / g
h = 0.5 * (2.34^2) / 9.81
h = 0.28 m this is above the hole
Thus water level is h + y
= 0.28 + 1.98
= 2.26 m