Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the figure below, block 1 has mass m1 = 460 g, block 2 has mass m2 = 500 g, a

ID: 1447675 • Letter: I

Question

In the figure below, block 1 has mass m1 = 460 g, block 2 has mass m2 = 500 g, and the pulley, which is mounted on a horizontal axle with negligible friction, has radius R = 5.00 cm. When released from rest, block 2 falls 75.0 cm in 5.00 s without the cord slipping on the pulley. (a) What is the magnitude of the acceleration of the blocks? What are (b) tension T2 and (c) tension T1? (d) What is the magnitude of the pulley's angular acceleration? (e) What is its rotational inertia? Set up your equations algebraically first, and only plug in numerical values afterward. Show all work.

Explanation / Answer

(a)
Distance, s = 0.75 m
t = 5.0 s

S = u*t + 1/2at^2
0.75 = 0 + 1/2*a*5.0^2
a = 0.06 m/s^2

(b)
Tension T2 = m2*g = 0.5*9.8
T2 = 4.9 N

(c)
Tension T1 = m1*g = 0.46*9.8
T1 = 4.51 N

(d)
Angular Acceleration, = ?
= a/r
= 0.06/(5*10^-2)
= 1.2 rad/s^2

(e)
We know,
t = I*
(T2 - T1) * r = I*
(4.9 - 4.51) * 0.05 = I*1.2
I = 0.01625 Kg m^2