In the figure below, the hanging object has a mass of m 1 = 0.445 kg; the slidin
ID: 1449426 • Letter: I
Question
In the figure below, the hanging object has a mass of m1 = 0.445 kg; the sliding block has a mass of m2 = 0.800 kg; and the pulley is a hollow cylinder with a mass of M = 0.350 kg, an inner radius of R1 = 0.020 0 m, and an outer radius of R2 = 0.030 0 m. Assume the mass of the spokes is negligible. The coefficient of kinetic friction between the block and the horizontal surface isk = 0.250. The pulley turns without friction on its axle. The light cord does not stretch and does not slip on the pulley. The block has a velocity of vi = 0.820 m/s toward the pulley when it passes a reference point on the table.
Explanation / Answer
m1 =0.445 kg , m2 =0.8 kg, M =0.35 kg , R1 =0.02m
R2 =0.03 m , uk = 0.25, vi =0.82 m/s
a) Moment of inertia = (1/2)M (R1^2+R2^2)
from conservation of energy
(1/2)(m1+m2)(vf^2 - vi^2) +(1/2)I(wf^2 -wi^2) = m1gh - ukm2g
(1/2)(m1+m2)(vf^2 - vi^2) +(1/2)(1/2)M(R1^2+R2^2)(wf^2 -wi^2) = m1gh - ukm2g
vf = (vi^2 +((m1gh - ukm2g)/((1/2)(m1+m2)+(1/2)M(1+(R1^2/R2^2))))^0.5
h = 0.7 m
vf^2 = (0.82)^2 +(((0.445*9.8*0.7) - (0.25*0.8*9.8))/((0.5*1.245)+(0.5*0.35(1+(0.02^2/0.03^2)))))
vf = 1.386 m/s
(b) the angular speed of the pulley
wf = vf/R2 = 1.386/0.03
wf = 46.2 rad/s