Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I only need to know Part B, thanks Mechano, the evil robot cat, has captured the

ID: 1451726 • Letter: I

Question

I only need to know Part B, thanks

Mechano, the evil robot cat, has captured the mouse, Jerry (m_J = 0.450 kg), and is about to launch him out of a window using his robotic sling shot. You can see that the sling shot has two elastic bands that hold the pouch, which is wrapped around Jerry. Treat each of the bands like a Hooke's Law spring, with a spring constant of k = 1800 N/m. The rest length of each "spring" is L_o = 0.0550 m. At the time of the launch, the "springs" have a length of L_f = 0.100 m. How much elastic potential energy (U_E) is stored in each "spring?" U_E = What is Jerry's speed (v_J) when he leaves the sling shot?

Explanation / Answer

B.) Conseravation of energy

Potential energy of spring = Kinetic energy of jerry's

1.82 = 0.5mv^2

v = 2.84 m/s

velocity of jerry