Consider the circuit shown with R = 20 Ohm, L = 0.01 H,and C = 32.25x10^-6F. The
ID: 1456125 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown with R = 20 Ohm, L = 0.01 H,and C = 32.25x10^-6F. The source produces a voltage of amplitude V_0 = 116 V that varies with an angular frequency of omega = 3100 rad/s. Find the inductive reactance. Find the capacitive reactance. Find the total impedance of the circuit. Find the amplitude of the current in this circuit. By what phase angle does the voltage lead the current? Sketch a phasor diagram showing R, X_c, X_L, and Z. name At a time when the voltage across the resistor is found to be 69.28 V, what is the voltage across the capacitor? A rectangular circuit sits in a uniform magnetic field. It has a height of h = 0.8 m and width of w = 1.2 m and a resistor with R = 3 Ohm. The magnetic field points into the page and starts at a magnitude of B = 0.1 T and increases at a rate of 0.6 T/s. What is the magnetic flux, Phi_B, at the beginning when B = 0.1 T? What is the voltage induced in the loop? What current flows through the loop due to the induced voltage? Does the current flow CLOCKWISE or COUNTERCLOCKWISE? When the external magnetic field is at B = 2 T, what is the force on the left side (of length h = 0.8 m) due to the current flowing in the external magnetic field?Explanation / Answer
here,
R = 20 ohm
L = 0.01 H
C = 32.25 * 10^-6 F
w = 3100 rad/s
V0 = 116 V
a)
inductive reactance , Xl = w * L
Xl = 3100 * 0.01= 31 ohm
b)
capacitive reactance , Xc = 1/w*C
Xc = 1/( 3100 * 32.25 * 10^-6)
Xc = 10 ohm
c)
the imoedance ,Z = sqrt(R^2 + ( Xl - Xc)^2)
Z= 29 ohm
the total impedance of the circuit is 29 ohm
d)
the amplitude of current , I = V/Z
I = 116/29
I = 4 A
the amplitude of current is 4 A