Consider the circuit shown in the following figure. The battery has emf 52.0V an
ID: 1318571 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in the following figure. The battery has emf 52.0V and negligible internal resistance. R2 = 1.00? , C1 = 2.00?F , and C2 = 6.00?F . After the capacitors have attained their final charges, the charge on C1 is Q1 = 18.0?C . (Figure 1)
Part A
What is the final charge on C2?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the resistance R1?
Express your answer with the appropriate units.
Consider the circuit shown in the following figure. The battery has emf 52.0V and negligible internal resistance. R2 = 1.00? , C1 = 2.00?F , and C2 = 6.00?F . After the capacitors have attained their final charges, the charge on C1 is Q1 = 18.0?C . (Figure 1)
Part A
What is the final charge on C2?
Express your answer with the appropriate units.
Q2 =SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the resistance R1?
Express your answer with the appropriate units.
R1 =Explanation / Answer
C1 = 2.0 uF
C2 = 6.0 uF
Q1 = 18.0 uC
as the two capacitors are in parallel
potential difference across them is same
V1= V2
Q1/C1 = Q2/C2
Q2 = Q1C2/C1 = 54 uC
part B
as R2 is parallel to capacitor
V2 = Q1/C1 = 18/2 =9V
voltage across resistor R1 = E-V2 = 52-9 = 43 V
current in the circuit i = V2/R2 = 9/1 = 9A
i R1 = 52-9 = 43
R1 = 43/i = 43/9 = 4.8 ohms