Consider the circuit shown in the image. the battery has an emf 60.0 V and negli
ID: 2061707 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in the image. the battery has an emf 60.0 V and negligible internal resistence. R_2 = 2 ohms, C_1= 3.00 uF, and C_2= 6.00 uF. After the capacitors have attained their final charges, the charge on C_1 is Q_! = 18.0 uC.
a)what is the final charge on C_2?
b)what is the resistance R_1?
Explanation / Answer
Voltage across C1:
Q1=C1*V
V=18*10^-6/3*10^-6
=6 V
(a)
Voltage will remain same across c2:
Q2=C2*V=6*10^-6*6 = 36 C
(b)
Voltage across R2 is 6 V.
I=6/2 = 3 A
Now, by kirchoff law:
-3*R1-2*3+60=0
3R1=54
R1=18