Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the circuit shown in the figure. The terminal voltage of the 24.0-V bat

ID: 1526621 • Letter: C

Question

Consider the circuit shown in the figure. The terminal voltage of the 24.0-V battery is 21.2 V. The current in the circuit is 4.00 A.

Exercise 25.32 Consider the circuit shown in the figure. The terminal voltage of the 2 battery is 21.2 V. The current in the circuit is 4.00 A. (Figure 1) Figure 1 of 1 r 24.0 V 4.00 A 4.00 A Part A What is the internal resistance r of the battery? Submit My Answers Give Up Part B What is the resistance R of the circuit resistor? Submit My Answers Give Up Provide Feedback Continue

Explanation / Answer

a) V= E- Vr= 24- 21.2= 2.8 V

r= V/I= 2.8/4= 0.7 ohm

(b)Vr= 21.2V

R= Vr/I= 21.2/4 = 5.3 ohm