Block 1, of mass m1 = 6.70 kg , moves along a frictionless air track with speed
ID: 1456753 • Letter: B
Question
Block 1, of mass m1 = 6.70 kg , moves along a frictionless air track with speed v1 = 31.0 m/s . It collides with block 2, of mass m2 = 47.0 kg , which was initially at rest. The blocks stick together after the collision. (Figure 1)
Part A
Find the magnitude pi of the total initial momentum of the two-block system.
Express your answer numerically.
Part B
Find vf, the magnitude of the final velocity of the two-block system.
Express your answer numerically.
Part C
What is the change K=KfinalKinitial in the two-block system's kinetic energy due to the collision?
Express your answer numerically in joules.
Explanation / Answer
part A
initial momentum Pi = m1*v1 + m2*v2
Pi = (6.7*31)+(47*0) = 207.7 kg m/s
part B)
final momentum Pf = (m1+m2)*vf
from moementum conservation
Pi = Pf
vf = pi/(m1+m2)
vf = 3.86 m/s
partc)
Kinitial = 0.5*m1*v1^2 = 0.5*6.7*31^2 = 3219.35 J
Kfinal = 0.5*(m1+m2)*vf^2 = 0.5*(6.7+47)*3.86^2 = 400.05426
dK = Kfinal - Kinitial
dK = 400.05426 - 3219.35
dK = -2819.29574 J