A rectangular loop of wire with dimensions 1.99 cm by 7.93 cm and resistance 0.5
ID: 1458398 • Letter: A
Question
A rectangular loop of wire with dimensions 1.99 cm by 7.93 cm and resistance 0.555 ? is being pulled to the right out of a region of uniform magnetic field. The magnetic field has magnitude 3.62 T and is directed into the plane of the following figure.
A) At the instant when the speed of the loop is 3.10 m/s and it is still partially in the field region, what is the magnitude of the force the magnetic field exert on the loop?
B) What is the direction of the force the magnetic field exert on the loop? (Down, right, left, or up)
Explanation / Answer
Emf =d/ dt
Emf = - d*BA/dt
Emf = - B*dA/dt
Area = h*l
where h is constant, while l is changing -
Emf = - B*h * dl/dt
Emf = - B*h*v
Force, F = I*h*B
F = Emf/R * h*B
F = B*h*v / R * h*B
F = V*B^2*h^2 /R
Where
v = 3.10 m/s
B = 3.62 T
R = 0.555 ohm
h = 1.99 * 10^-2 m
F = 3.10*3.62^2*(1.99*10^-2)^2 / 0.555
F = 0.0289 N
(B)
Towards Left , It opposes the Motion.