Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A rectangular loop of wire with dimensions 1.94 cm by 8.00 cm and resistance 0.6

ID: 1903677 • Letter: A

Question

A rectangular loop of wire with dimensions 1.94 cm by 8.00 cm and resistance 0.645 ohms is being pulled to the right out of a region of uniform magnetic field. The magnetic field has magnitude 3.28 T and is directed into the plane of the following figure(Figure 1) . http://session.masteringphysics.com/problemAsset/1331239/6/2922.jpg At the instant when the speed of the loop is 2.98 m/s and it is still partially in the field region, what is the magnitude of the force the magnetic field exert on the loop?

Explanation / Answer

Current in loop=1/R*d(BA)/dt=Bl1/R*dl2/dt=3.28*0.0194/0.645*2.98=0.294A

Force=il1B=0.0187N