Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Map pling learning A homeowner is trying to move a stubbom rock from his yard wh

ID: 1460249 • Letter: M

Question

Map pling learning A homeowner is trying to move a stubbom rock from his yard which has a mass of 385 kg. By using a lever arm (a piece of metal rod) and a fulcrum (or pivot point) the homeowner will have a better chance of moving the rock. The homeowner places the fulcrum d-0.255 m from the rock so that one end of the rod fits under the rock's center of weight If the homeowner can apply a maximum force of 703 N at the other end of the rod, what is the minimum total length L of the rod required to move the rock? Assume that the rod is massless and nearly horizontal so that the weight of the rock and homeowner's force are both essentially vertical Number Tools 102 Previous Give Up & View Solution Check Answer 0 Next Exit Hint about us careers partners privacy policy terms of use co

Explanation / Answer

Equate the two torques either side of the fulcrum:
385*9.81*0.255 = 703*x
and so find x.

x = 385*9.81*0.255/703 = 1.369 m
Note that the total length will be x+0.255 m = 1.369 + 0.255 = 1.624 m