For the circuit shown in the figure below, switch S has been open for a long tim
ID: 1462457 • Letter: F
Question
For the circuit shown in the figure below, switch S has been open for a long time. At time t = 0 the switch is then closed. Let R = 1.30 M, V = 42.0 V, and C = 2.00 µF.
(a) What is the battery current just after switch S is closed?
I0 = µA
(b) What is the battery current a long time after switch S is closed?
I = µA
(c) The switch has been closed for a long time. At time t = 0 the switch is then opened. Find the current in µA through the 600 k resistor as a function of time. (Use the following as necessary: t.)
I(t) =
Explanation / Answer
a) just after the switch is closed ,
capacitor will act as short cicuit
current in battery = V/R
current in battery = 42/(1.3)
current in battery = 32.3 uA
the current in battery is 32.3 uA
b)
after a long time ,
capacitor is open circuited
current in the ciruit = V/( R + 0.6)
current in the ciruit = 42/(1.3 + 0.6)
current in the ciruit = 22.1 uA
the current in the ciruit is 22.1 uA
c)
voltae across the capacitor is I
Vc = 22.1 * 0.6
Vc = 13.3 V
after opening the switch
time constant , T = 2 *10^-6 * 600 * 10^3
T = 1.2 s
I = (13.3/0.6) * e^(-t/1.2) uA
I = 22.1 * e^(-t/1.2) uA
the current in the circuit is 22.1 * e^(-t/1.2) uA