Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

For the circuit shown in the figure below, C = 5.50 mu E, = 80 V, and R = 600 Oh

ID: 2093883 • Letter: F

Question

For the circuit shown in the figure below, C = 5.50 mu E, = 80 V, and R = 600 Ohm. After having been at contact a for a long time, the switch throw is rotated to contact b. What is the charge on the upper plate of the capacitor just as the switch throw is moved to contact b? mu c What is the current just after the switch throw is rotated to contact b? A What is the time constant of this circuit? ms How much charge is on the upper plate of the capacitor 5.00 ms after the switch throw is rotated to contact b? mu C

Explanation / Answer

(a) initial charge on the capacitor Q0 =CV0 Here C = 5.5*10-6C V0 = 80V Q0 = 4.410^-4 C

(b) Initial current

I0 = V0 /R = 80V / 600? = 0.1334 A
(c)Time constant ?

= RC = ( 600?)(5.5*10-6C) =3.3*10-3s
(d) at time

t = 5*10-3s
This is the case of dicharging of a capacitor Q = Q0 e-t/RC =Q0 e-t/? plug all values we get charge on the upper plate of the capacitor after t = 5*10-3s is

Q =
0.00009670094 C