For the circuit shown in the figure above, C = 7.50 MuF, = 100 V, and R = 550 Omega. After having been at contact a for a long time, the switch throw is rotated to contact b. (a) What is the charge on the upper plate of the capacitor just as the switch throw is moved to contact b? ? MuC (b) What is the current just after the switch throw is rotated to contact b? ? A (c) What is the time constant of this circuit? ? ms (d) How much charge is on the upper plate of the capacitor 7.50 ms after the switch throw is rotated to contact b? ? MuC
Explanation / Answer
(a) initial charge on the capacitor Q0 =CV0Here C = 7.5*10-6 CV0 = 100 VQ0 = 7.5*10^-4 C(b) Initial current I0 = V0 /R = 100 V / 550 = 0.18 A(c)Time constant = RC = ( 550)(7.5*10-6 C) =4.125*10-3 s(d) at time t = 7.5*10-3 sThis is the case of dicharging of a capacitorQ = Q0 e-t/RC = Q0 e-t/ plug all values we getcharge on the upper plate of the capacitor after t = 7.5*10-3 s isQ = 1.22*10-4 C