Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

For the circuit shown in the figure below, C = 5.00 For the circuit shown in the

ID: 2142384 • Letter: F

Question

For the circuit shown in the figure below, C = 5.00

For the circuit shown in the figure below, C = 5.00 mu F, script e = 120 V, and R = 550 ?. After having been at contact a for a long time, the switch throw is rotated to contact b. What is the charge on the upper plate of the capacitor just as the switch throw is moved to contact b? What is the current just after the switch throw is rotated to contact b? What is the time constant of this circuit? How much charge is on the upper plate of the capacitor 6.50 ms after the switch throw is rotated to contact b?

Explanation / Answer

a) Qo = C*V = 5*120 = +600 micro C

b)i = V/R = 120/550 = 0.218 A

c) T = R*c = 550*5*10^-6 = 2.75 ms

d) Q = Qo*e^(-t/T)

Q = 600*10^-6* e^(-6.5/2.75)

Q = 56.46 micro C