Consider the electric field traveling through empty space E= (3 Times 10^5N/C) c
ID: 1465046 • Letter: C
Question
Consider the electric field traveling through empty space E= (3 Times 10^5N/C) cos((4 Times 10^14/s) t - kz)y What is the (angular) frequency of this wave (measured in 1/s)? What is the frequency of this wave measured in Hz? What is the spatial frequency, k, of this wave? What is the wavelength of this wave? What is the direction of propagation of this wave? Find the irradiance of this field. Is this electromagnetic wave visible to humans? What is the direction of the electric force that this field would exert on charged particles in its path?Explanation / Answer
compare the given equation with standard equation,
E = Emax*cos(w*t - k*x) y^
A) w = 4*10^14 1/s
B) f = w/(2*pi)
= 4*10^14/(2*pi)
= 6.37*10^13 Hz
C) wave length, lamda = c/f
= 3*10^8/(6.37*10^13)
= 4.71*10^-6 m
k = 2*pi/lamda
= 2*pi/(4.71*10^-6)
= 1.334*10^6 m^-1
d) lamda = 4.71*10^-6 m
e) +x
f)
g) no, beacuse wavelength is not in between 400nm to 800 nm
g) y