Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Map sapling learning Two different balls are rolled (without slipping) toward a

ID: 1468250 • Letter: M

Question

Map sapling learning Two different balls are rolled (without slipping) toward a common finish line. Their angular speeds are shown to the right. The first ball, which has a radius of 0.0688 m, is rolling along a conveyor belt which is moving at 1.69 m/s and starts out 8.87 m from the finish line. The second ball has a radius of 0.0488 m and is rolling along the stationary floor. If the second ball starts out 5.54 m from the finish line, how long does each ball take to reach the finish line? 21.2 rad/s Number #1 | 12.82 15.3 rad/s Number #2 | | 7.42 What angular speed would the losing ball have needed to cross the finish line at the same time as the winning ball? Number 36.15 rad/ s

Explanation / Answer

let,

speed of the belt Vb=1.69 m/sec

angular speed of ball 1 is, w1=21.2 rad/sec

radius of the ball 1 is, r1=0.0688 m

distance between starting point of ball 1 and finish line is d1=8.87 m


angular speed of ball 2 is, w2=15.3 rad/sec

radius of the ball 1 is, r2=0.0488 m

distance between starting point of ball 2 and finish line is d2=5.54 m


a)

relative speed Vr=V_ball1+Vb

relative speed Vr=(r1*w1)+Vb

time taken to reach the finish line by ball 1 is,

t1=d1/Vr

t1=d1/((r1*w1)+Vb)

t1=8.87/((0.0688*21.2)+1.69)

t1=2.82 sec

b)

time taken to reach the finish line by ball 2 is,

t2=d2/Vr

t2=d2/((r2*w2)+Vb)

t2=5.54/((0.0488*15.3)+0)

t2=7.42 sec


c)

ball 2 need angular speed w=d2/(t1*r2)

w=5.54/(2.82*0.0488)

W=40.26 rad/sec