Map sapling learning Two skydivers are holding on to each other while falling st
ID: 1480539 • Letter: M
Question
Map sapling learning Two skydivers are holding on to each other while falling straight down at a common terminal speed of 53.50 m/s. Suddenly, they push away from each other. Immediately after separation, the first skydiver (who has a mass of 94.80 kg) has the following velocity components (with "straight down" corresponding to the positive z-axis): Yu= 5.430 m/s i-3.750 m/s Yu=53.50 m/s What are the x- and y-components of the velocity of the second skydiver, whose mass is 57.70 kg, immediately after separation? Number m/s 2.r Number m/s What is the change in kinetic energy of the system? Number JoulesExplanation / Answer
initial total momentum is along z axis.
magnitude of total momentum=mass of first skydiver*his speed+mass of second skydiver*his speed
=94.8*53.5+57.7*53.5=8158.75 kg.m/s
momentum along x and y axis are 0
as there are no external force, total momentum of the system will remain unchanged
hence total momentum along x axis after sepration is 0
hence mass of first skydiver*his speed along x axis+mass of second diver*his speed along x axis=0
==>94.8*5.43+57.7*V2,x=0
==>V2x=-8.92138 m/s
total momentum along y axis after sepration is 0
hence mass of first skydiver*his speed along y axis+mass of second diver*his speed along y axis=0
==>94.8*3.75+57.7*V2,y=0
==>V2x=-6.1611 m/s
initial total kinetic energy=0.5*94.8*53.5^2+0.5*57.7*53.5^2=218246.5625 J
final velocity of first skydiver=sqrt(V1x^2+V1y^2+V1z^2)=sqrt(5.43^2+3.75^2+53.5^2)=53.9054 m/s
final velocity of second skydiver=sqrt(V2x^2+V2y^2+V2z^2)=sqrt(8.92138^2+6.1611^2+53.5^2)=54.5875 m/s
hence final total kinetic energy=0.5*94.8*53.9054^2+0.5*57.7*54.5875^2=223701.6381 J
hence change in kinetic eenrgy=final kinetic energy-initial kinetic energy=5455 J