Problem 11.54 A 2.42 kg ball is attached to an unknown spring and allowed to osc
ID: 1468524 • Letter: P
Question
Problem 11.54
A 2.42 kg ball is attached to an unknown spring and allowed to oscillate. The figure shows a graph of the ball’s position x as a function of time t.(Figure 1)
Part A
What is the maximum kinetic energy of the vibrating ball?
6.72×102
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
When does it occur?
0.4
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
Problem 11.54
A 2.42 kg ball is attached to an unknown spring and allowed to oscillate. The figure shows a graph of the ball’s position x as a function of time t.(Figure 1)
Part A
What is the maximum kinetic energy of the vibrating ball?
Kmax =6.72×102
JSubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
When does it occur?
x =0.4
cmSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
Explanation / Answer
mass of the ball m=2.42kg
from the graph,
amplitude A=3cm
time period T=0.8 sec
W=2pi/T=2pi/(0.8)
w=7.854 rad/sec
A)
mximum kinetic energy, K.E_max=1/2*m*w^2*A^2
=1/2*2.42*(7.854)^2*(3*10^-2)^2
=6.72*10^-2 J
B)
kinetic energy is maximum at mean position,
at mean postion x=0, K.E is maximum