Problem 11.27 A 69.0 kg football player is gliding across very smooth ice at 2.0
ID: 1545690 • Letter: P
Question
Problem 11.27 A 69.0 kg football player is gliding across very smooth ice at 2.05 m/s . He throws a 0.470 kg football straight forward.
Part A
What is the player's speed afterward if the ball is thrown at 18.0 m/srelative to the ground?
Part B
What is the player's speed afterward if the ball is thrown at 18.0 m/srelative to the player?
(2).The air-track carts in the figure(Figure 1) are sliding to the right at 1.0 m/s. The spring between them has a spring constant of 140 N/m and is compressed 4.4 cm. The carts slide past a flame that burns through the string holding them together.
Part 2
What is the speed of 100-g cart?
What is the speed of 300-g cart?
Explanation / Answer
Given
Mass of football player M = 69 kg,
ball mas m = 0.47 kg,
initially both are moving with velocity 2.05 m/s
and after thrown by the player ball moves with velocity 18 m/s
now the momentum conservation
initial momentum is P1 = (M+m)v = (69+0.47)2.05 kg m/s = 142.4135 kg m/s
now the ball moving with velocity 18 m/s
142.4135 = (69*v+0.47*18)
v = 1.941 m/s
PArtA : Player speed afterward if the ball is thrown at 18 m/s is relative to the ground =1.941 m/s
Part B :
relative velocity of the ball is V = 18+2.05 = 20.05 m/s
now 142.4135 = 69*v+0.470*20.05 ==> v = 1.93 m/s
player's speed afterward if the ball is thrown at 18.0 m/srelative to the player is
V = 1.93 m/s
2.
air track cart moving to the right at v = 1 m/s
Dx = 4.4 cm = 0.044 m, spring force F = 140 N
initial and final total energy of the system is constnat
that is sum of initial(k.e1+k.e2+ p.e) = final (k.e1+k.e2+p.e)
and assume that the initial velocity of both carts zero and the final dX =0
so the equation is like this
0.5*m1(v1f)^2 + 0.5m2(v2f)^2 +0 = 0+0+0.5k(dXi)^2
from conservation of momentum
m1v1f +m2v2f = m1v1i +m2v2i
m1v1f +m2v2 = 0
v1f = -m2(v2f)/m1 ----------(1)
and substituting the value of V1f in the energy equation and solving for v2f
V2f = sqrt((k(dX)^2)/(m2(1+(m2/m1))))
v2f = sqrt((140(0.044)^2)/(0.3(1+(0.3/0.1)))) m/s
v2f = 0.475254322 m/s
and v1f = -0.3(0.47525432)/0.1 m/s
= -1.42576296 m/s
1) 100 g cart will move with speed -1.42576296 m/s
2) 300 g cart will move with speed 0.475254322 m/s