Please explain in detail, the solution to this Physics problem regarding sounds
ID: 1481805 • Letter: P
Question
Please explain in detail, the solution to this Physics problem regarding sounds (concepts and formula application if you will). I am not familiar with this topic that well. Thank you in advance!
Problem 16.11 Part A The sound level at 1.0 m from a certain talking person talking is 60 dB. You are surrounded by five such people, all 1.0 m from you and all talking equally loud at the same time. The threshold of hearing is 1.0 × 10-12 W/m2. What sound level are you being exposed to? You can neglect any absorption, reflection, or interference of the sound. The threshold of hearing is 1.0% 1012 W/m? ANSWER: 60 dB O 81 dB 74 dB 67 dB 300 dB CorrectExplanation / Answer
let I be the Intensity of sound wave due to each person,then
sound intensity level is beta = 10 dB*log(I/Io)
Io = 1*10^-12 W/m^2
then 60 dB = 10dB*log(I/10^-12)
I/10^-12 = 10^6
I = 10^-6
due to 5 persons it was 5*10^-6
then intensity level due to 5 persons is beta' = 10 dB*log*(5*10^-6/10^-12) = 67 dB
So the correct option is 67 dB