Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 18.58 The rms speed of the molecules in 1.5 g of hydrogen gas is 1700 m/

ID: 1488027 • Letter: P

Question

Problem 18.58

The rms speed of the molecules in 1.5 g of hydrogen gas is 1700 m/s .

Part A

What is the total translational kinetic energy of the gas molecules?

Express your answer using two significant figures.

Part B

What is the thermal energy of the gas?

Express your answer using two significant figures.

Part C

500 J of work are done to compress the gas while, in the same process, 1700 J of heat energy are transferred from the gas to the environment. Afterward, what is the rms speed of the molecules?

Express your answer using two significant figures.

Explanation / Answer

A) translational kinetic energy = 1/2mv2 = 1/2(1.5/1000)(1700)2= 2167.5J
B) thermal energy = 5/3 * 1/2mv2 = 3612.5J

C) Remaining energy =3612.5+500-1700=2412.5 =5/3 * 1/2mv2

   mv2 =2895J

(1.5/1000)*v2 =2895

v=1389.24m/s