Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please help. I can\'t seem to get the correct answer, I know it has to have e^10

ID: 1491293 • Letter: P

Question

Please help. I can't seem to get the correct answer, I know it has to have e^10 in the answer :(

A 575 kg satellite is in a circular orbit at an altitude of 400 km above the Earth's surface. Because of air friction, the satellite eventually falls to the Earth's surface, where it A 575 kg satellite is in a circular orbit at an altitude of 400 km above the Earth's surface. Because of air friction, the satellite eventually falls to the Earth's surface, where it hits the ground with a speed of 2.50 km/s. How much energy was transformed into internal energy by means of air friction? Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. J

Explanation / Answer


Total energy at altitude h = 400 km is E1 = -G*m1*m2/2r = -6.67*10^-11*575*5.98*10^24/(2*((6.38*10^6)+(0.4*10^6))) = -1.691*10^10 J

Total energy at the ground is E2 = U2+K2 = (-G*m1*m2/r2)+(0.5*m*v^2)


E2 = (-6.67*10^-11*575*5.98*10^24/((6.38*10^6)))+(0.5*575*2.5^2*10^6) = -3.4151*10^10 J

internal energy is E2-E1 = (-3.4151*10^10) + (1.691*10^10) = -1.7241*10^10 J