Consider the circuit shown below. The internal resistance of the battery is 9.00
ID: 1495292 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown below. The internal resistance of the battery is 9.00 , and other resistances are: R1= 40.0 , R2= 15.0 , R3= 45.0 , R4= 30.0 , R5= 35.0 , R6= 40.0 , and R7= 35.0 . The emf of the battery is 200 V .
home / study / science / physics / questions and answers / ( there are a ton of parts to this, so thank you ...
Your question has been answered! Rate it below.
Let us know if you got a helpful answer.
Question
( There are a ton of parts to this, so thank you in advance :D )Consider the circuit shown below. The internal resistance of the battery is 9.00 , and other resistances are: R1= 40.0 , R2= 15.0 , R3= 45.0 , R4= 30.0 , R5= 35.0 , R6= 40.0 , and R7= 35.0 . The emf of the battery is 200 V .
Part A
What is the equivalent resistance of the circuit?
Part B
What is the total current put out by the battery?
Part C
What is the power consumed by the battery?
Part D
What is the current through R1 ?
Part E
What is the voltage drop across resistor 1?
Part F
What is the current through the internal resistance of the battery?
Part G
What is the voltage drop across the internal resistance of the battery?
Part H
What is the voltage the battery is actually giving to our circuit, when we account for the internal resistance of the battery?
Part I
What is the current through R2 ?
Part J
What is the voltage drop across R2 ?
Part K
What is the current through R3 ?
Part L
What is the voltage drop across R3 ?
Part M
What is the current through R5 ?
Part N
What is the voltage drop across R5 ?
Explanation / Answer
R2 and R3 are in series. their equivalent is R' then
R' = R2 + R3 = 15 + 45 = 60 ohm
now R' and R5 are in parallel connection,
1/R" = 1/R' + 1/R5 = 1/60 + 1/35
R" = 22.1 ohm
R6 and R7 are in series, r' = R6 + R7 = 40 + 35 = 75 ohm
now r' and R4 are in parallel connection,
1/r" = 1/r' + 1/R4 = 1/75 + 1/30
r" = 21.4 ohm
now R1, R" and r" are in series.
Req = R1 + R" + r" + r = 40 + 22.1 + 21.4 + 9 = 92.5 ohm .........Ans (A)
B)
I = V/Req = 200/92.5 = 2.16 A
C)
P = VI = 200 x 2.16 = 432 W
D)
current through R1, I1 = I = 2.16 A
e) V1 = I1 R1 = 2.16 x 40 = 86.4 volt
f) I = 2.16 A
g) Vr = 9 x 2.16 = 19.44 volt
h) V = e - Vr =200 - 19.44 = 180.56 volt