MasteringPhysics: Assignment 25 Google Chrome https://session.masteringphysics.c
ID: 1497347 • Letter: M
Question
MasteringPhysics: Assignment 25 Google Chrome https://session.masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentProblemID 62076996 Phys 2109-2110 Assignment 25 Item 5 Item 5 Part A Two identical mass-spring systems consist of 430-g masses on springs of constant k How much later should the second be released so the two oscillations differ in phase by w/2? 2.6 N/m Both are displaced from equilibrium, and the first is released at time t 0 Express your answer using two significant figures Subm My Answers Give Up Signed in as Emily Wiedemann I Hep l Close Resources previous l 5 of 6 l next Feedback Continue 4:13 PM 4/14/2016Explanation / Answer
Here,
spring constant , k = 2.6 N/m
mass of block , m = 430 gm
m = 0.430 Kg
time period of oscillations , T = 2pi * sqrt(m/k)
Now , for time difference for phase difference = pi/2
time difference = time period * (pi/2)/(2pi)
time difference = 2pi * sqrt(0.430/2.6) * (1/4)
time difference = 0.639 s
the time difference for two oscillations differe in phasse by pi/2 is 0.639 s