Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

For the circuit shown in the figure, the current in the 8.0 ohm resistors is 0.5

ID: 1505686 • Letter: F

Question

For the circuit shown in the figure, the current in the 8.0 ohm resistors is 0.50A. What is the current in the 2.0-ohm resistor? All the numbers shown are accurate to two significant figures. 9.5 A 6.4 A 2.25 A 4.5 A 0.75 A Three capacitors are arranged as shown in the figure, with a voltage source connected across the combination. C_1 has a capacitance of 9.0 pF, C_2 has a capacitance of 18.0 pF, and C_3 has a capacitance of 27.0 pF. Find the potential drop across the entire arrangement if the potential drop across C_2 is 257.0 V. 430 V 1000 V 470 V 1500 V

Explanation / Answer

A)

Voltage across 8 ohm resistor V(8) = Ri = 8(0.5) = 4V.
Current across 16 ohm resistor i(16) = V/R = 4/16 = 0.25A.
Current through the 20 ohm resistor, i(20) = i(8) + i(16) = 0.5 + 0.25 = 0.75A.
V(20) = iR = 0.75 * 20 = 15V.
Source voltage, Vs = V(8) + V(20) = 4 + 15 = 19V.

Current through 2 ohm resistor, i(2) = V/R = 19 / 2 = 9.5A

B)