For the circuit shown in the following figure both meters are idealized, the bat
ID: 1280751 • Letter: F
Question
For the circuit shown in the following figure both meters are idealized, the battery has no appreciable internal resistance, and the ammeter reads 1.18 A. (Let R1 = 46.0 ohm, R2 = 21.0 ohm, and R3 = R4 = 11 ohm.)
For the circuit shown in the following figure both meters are idealized, the battery has no appreciable internal resistance, and the ammeter reads 1.18 A. (Let R1 = 46.0 ohm, R2 = 21.0 ohm, and R3 = R4 = 11 ohm.) (a) What does the voltmeter read? ______V (b) What is the emf ? of the battery? ______VExplanation / Answer
potential drop acros R2 ,R3 = V2 = V3 = 1.18*21 = 24.78
i3 = 24.78/11 = 2.252
i4 = 24.78 /(11+10) = 1.18
i =i in circuit = i2 + i3 + i4 = 1.18 + 2.252 + 1.18 = 4.612
a) V reads = 4.612 *46 = 212.152
b) 24.78 + 212.152 + (35*4.612) = 398.352 V = emf