Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

For the circuit shown in the following figure both meters are idealized, the bat

ID: 1280595 • Letter: F

Question

For the circuit shown in the following figure both meters are idealized, the battery has no appreciable internal resistance, and the ammeter reads 1.35 A. (Let R1 = 41.0 ?, R2 = 21.0 ?, and R3 = R4 = 11 ?.)

(a) What does the voltmeter read?
V

(b) What is the emf ? of the battery?
V

For the circuit shown in the following figure both meters are idealized, the battery has no appreciable internal resistance, and the ammeter reads 1.35 A. (Let R1 = 41.0 ?, R2 = 21.0 ?, and R3 = R4 = 11 ?.) (a) What does the voltmeter read? V (b) What is the emf ? of the battery? V

Explanation / Answer

The ammeter reads I = 1.35 A

The potential drop across the 21 ohm resistor is V25 = IR

                                                                              = (1.35 A)(21 ohm)

                                                                               = 28.35 V

The resistors 21 ohm, 11 ohm and (10 ohm + 11 ohm)= 21 ohm are parallel, so the potential across each will be same.

The current through 11 ohm resistor is I15 = (28.35 V)/(11 ohm)

                                                                 = 2.57 A

The current through  (10 ohm + 11 ohm) that is 21 ohm is I25 = (28.35 V)/(21 ohm)

                                                                                        = 1.35 A

Since the resistor 41 ohm is connected in series to the loop, the current through 41 ohm must be the current through the loop.

               I45 = Iloop = I + I15 + I25

                              = 5.27 A

The potential difference across 41 ohm resistor is

            V45 = ( 5.27 A)(41 ohm)

                   = 216.07 V

Thus, the voltmeter reads 216.07 V

Round off result to 3 significant digits, 216 V

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Let V be the voltage of the battery

   Then V = IcReq

Ic is the current in the circuit = 5.27 A

Req is the equivalent resistance of the circuit

The equivalent resistance of the three resistors in the loop is

1/R' = 1/21 ohm + 1/11 ohm + 1/11 ohm

     R' = 4.358 ohm

Req = 41 ohm + 35 ohm + 4.358 ohm

      = 80.35 ohm

Therefore the emf of the battery is

      V = (5.27 A)( 80.35 ohm)

         = 423.48 V

Round off result to 3 significant digits, V= 423 V