Consider coherent light with wavelength lambda = 589.0 nm incident on a double s
ID: 1508547 • Letter: C
Question
Consider coherent light with wavelength lambda = 589.0 nm incident on a double slit with dit spacing 0.01 mm. An interference pattern is viewed on a screen 5.0 meters away. How far apart are the two m = 1 lines on the screen? Express your answer in millimeters. The same light is incident on a single slit with width 0.001 mm. A diffraction pattern is observed on a screen 5.0 meters away. What is the width of the central maximum? (i.e. what is the distance on the screen between the two first order minima?) Suppose someone hands you a diffraction grating with 700 lines/mm, and you want to be able to distinguish the two sodioum D-lines seen at 588.9950 and 589.5924 nanometers. If the screen is 5.0 meters away, how far apart would the firt, 589.5924 nanometers. If of the screen is 5.0 meters away, how far apart would the first order lines be for these wavelengths of light?Explanation / Answer
Fringe width = F = wavelength*D/d
F = 589*10^-9*5/0.01*10^-3
F = 0.2945 m
F = 294 mm
b)
Fringe width = F = wavelength*D/d
F = 589*10^-9*5/0.001*10^-3
F = 0.02945 m
F = 29.4 mm
Seperation between two m=1 lines is
2F = 58.9 mm