The focal length of the lens is approximately 0.5 m 1.0 m 2.0 m 4.0 m What is th
ID: 1516873 • Letter: T
Question
The focal length of the lens is approximately 0.5 m 1.0 m 2.0 m 4.0 m What is the magnitude of the image's magnification when the object is placed 2 m from the lens? 1/3 1 3 The magnification is undefined because the image is an infinite distance from the lens. following material. A group of students collected data using a lens. They varied the distance s_0 of an object from the lens and measured the image distance s_i. The figure above is their graph of the inverse of the image distance as a function of the inverse of the object distance.Explanation / Answer
27) using 1/f = 1/so + 1/si
1/f = 0.5+1.5
1/f = 2
f = 1/2 = 0.5 m
28)when so = 2m
1/so = 1/2 = 0.5
corresponding 1/si = 1.5
si = 1/1.5 = 2/3
magnifiction is m = si/so =(2/3)/2 = 1/3 is the final answer