An estimated force-time curve for a baseball struck by a bat is shown in the fig
ID: 1518242 • Letter: A
Question
An estimated force-time curve for a baseball struck by a bat is shown in the figure below. F_max = 15 000 N, t_a = 1.5 ms, and t_b = 3 ms. From this curve, determine each of the following. (a) the magnitude of the impulse delivered to the ball____________n middot s (b) the average force exerted on the ball____________kN A railroad car of mass 2.48 times 10^4 kg is moving with a speed of 3.84 m/s. It collides and couples with three other coupled railroad cars, each of the same mass as the single car and moving in the same direction with an initial speed of 1.92 m/s. (a) What is the speed of the four cars after the collision?____________m/s (b) How much mechanical energy is lost in the collision?____________JExplanation / Answer
Impulse = integral F dt
Impulse = A under curve
= 1/2 * ( tb-ta) 15000 N
= 1/2 * 1.5 * 10^-3 * 15000 N
= 11.25 N
(b)
Impulse = Favg t
Favg = 11.25/1.5 * 10^-3
=7.5 kN
--------------------------------------------------------------------------------------
Pfinal = 4 M vfinal
Pinitial = M (3.84 m/s) + 3 M (1.92m/s)
Pfinal = 4 M vfinal = M (3.84m/s) + 3 M (1.92 m/s) = Pinitial
4 vfinal = (3.84 m/s) + 3 (1.92 m/s) = 9.6m/s
4 vfinal = 9.6 m/s
vfinal = 2.4 m/s
------------------------------------------
E'lost' = Einitial - Efinal
Einitial = (1/2)(2.48 x 104 kg)(3.84 m/s)2 + (1/2)(3 x 2.48 x 104 kg)(1.92m/s)2
Einitial = 3.199 x 105 J
Efinal = (1/2)(4 x 2.48x 104)(2.4 m/s)2
Efinal = 2.85 x 105 J
E'lost' = Einitial - Efinal
E'lost' = 0.349 * 10^5 J