Two object move with initial velocity -7.35 m/s final velocity 14.7 m/s and cons
ID: 1526974 • Letter: T
Question
Two object move with initial velocity -7.35 m/s final velocity 14.7 m/s and constant accelerations. The first object has displacement 18.0 m Find its acceleration. The second object travels a total distance of 21.0 m. Find its acceleration. Your response differs for the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s^2 man drops a rock into a well The man hears the sound of the splash 2.53 a after he released the rock from rest. The speed of sound in air (at the ambient temperature) is below the top of the well is the surfaces of the water? If the travel time for the sound is ignored, what percentage error is introduced when the depth of the well is calculated?Explanation / Answer
1 ans
Given that
initial velocity u=-7.35 m/s
finial velocity v=14.7 m/s
displacement s=18 m
step;2
now we find the acceleration
acceleration a=14.7^2-7.35^2/2*18=4.5m/s
step;3
now we find the acceleration
acceleration a=14.7^2-7.35^2/2*21=3.9 m/s^2
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2 ans
Given that
time t=2.53 s
speed nof the sound air v=336 m/s
now we find the distance
distance d=336*2.53=850.1 m