Point charges q_1 = +2.00 mu C and q_2 = 2.00 mu C are placed at adjacent comers
ID: 1529153 • Letter: P
Question
Point charges q_1 = +2.00 mu C and q_2 = 2.00 mu C are placed at adjacent comers of a square for which the length of each side is 3 00 cm Point a is at the center of the square, and point b is at the empty corner closest to q_2. Take the electric potential to be zero at a distance far from both charges. What is the electric potential at pant a due to q_1 and q_2? Express your answer with the appropriate units. What is the electric potential at pant b? Express your answer with the appropriate units. A point charge q_3 = -2.00 mu C moves from point a to point b How much work is done on q_3 by the electric forces exerted by q_1 and q_2? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
let coordinates of the square's corners are:
q1 : (0,0)
q2: (0.03,0)
other two corners are at (0,0.03) and (0.03,0.03)
then point a is at (0.015,0.015) and point b is (0.03,0.03)
part A:
distance of a from q1 is equal to distance of a from q2.
potential=(k*q1/distance)+(k*q2/distance)
=(k/distance)*(q1+q2)
as q1+q2=0
total potential =0 volts
part B:
distance of point b from q1=0.04243 m
distance of poitnt b from q2=0.03 m
potential=9*10^9*((2*10^(-6)/0.04243)-(2*10^(-6)/0.03))=-175771.8595 volts
part C:
work done =potential difference*charge
=175771.8595*2*10^(-6)
=0.35154 J