Block A in the figure (Figure 1) weighs 62.6 N . The coefficient of static frict
ID: 1533269 • Letter: B
Question
Block A in the figure (Figure 1) weighs 62.6 N . The coefficient of static friction between the block and the surface on which it rests is 0.29. The weight w is 10.5 Nand the system is in equilibrium.
Part A
Find the friction force exerted on block A.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Find the maximum weight for which the system will remain in equilibrium.
SubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
Block A in the figure (Figure 1) weighs 62.6 N . The coefficient of static friction between the block and the surface on which it rests is 0.29. The weight w is 10.5 Nand the system is in equilibrium.
Part A
Find the friction force exerted on block A.
f = NSubmitMy AnswersGive Up
Part B
Find the maximum weight for which the system will remain in equilibrium.
wmax = NSubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
45.0Explanation / Answer
given
WA = 62.6 N
W = 10.5 N
theta = 45 degrees.
let T is the tension in the inclined string.
As the system is in equilibrium, net force acting on a particle at cross section must be zero.
use, Fnety = 0
T*sin(45) - W = 0
T = W/sin(45)
= 10.5/sin(45)
= 14.8 N
now use, Fnetx = 0
T*cos(45) - fs = 0
fs = T*cos(45)
= 14.8*cos(45)
= 10.5 N <<<<<<-------------Answer
B) maximum static friction on the block A,
fs_max = mue_s*WA
= 0.29*62.6
= 18.2 N
T_max*cos(45) - fs_max = 0
Tmax = fs_max/cos(45)
= 18.15/cos(45)
= 25.7 N
Wmax = Tmax*sin(45)
= 25.7*sin(45)
= 18.2 N <<<<<<-------------Answer