Block A has mass 1.00 kg, and block B has mass 3.00 kg. The blocks are forced to
ID: 1370090 • Letter: B
Question
Block A has mass 1.00 kg, and block B has mass 3.00 kg. The blocks are forced together, compressing a spring S between them; then the system is released from rest on a level, frictionless surface. The spring, which has negligible mass, is not fastened to either block and drops to the surface after it has expanded. The spring has force constant 733 N/m and is initially compressed 0.225 m from its original length.
A) What is the acceleration of block A just after the blocks are released?
B) What is the acceleration of block B just after the blocks are released?
C) What is the final speed of block A after the blocks leave the spring?
D) What is the final speed of block B after the blocks leave the spring?
Explanation / Answer
A) just after release ,
force due to spring = kx
so a = F /m = kx/m
so acc. of block A = aA = (733 x 0.225) / (1) = 164.92 m/s^2
B) acc. of block B = aB = (733 x 0.225) / (3) = 54.97 m/s^2
C) momentum of system will be conserved.
initial = final momentum
0 = - 1 vA + 3vB
vA =3vB
Using energy conservation,
initial energy = final energy
kx^2 /2 = mA vA^2 /2 + mB vB^2 /2
733 x 0.225^2 /2 = 1 ( vA^2) /2 + 3(vA / 3)^2 /2
37.11 = vA^2 + vA^2 /3
vA = 5.28 m/s
D) vB = vA/3 = 1.76 m/s