Block A in the figure below has a mass m A = 4.00 kg, and block B has a mass m B
ID: 1406973 • Letter: B
Question
Block A in the figure below has a mass mA = 4.00 kg, and block B has a mass mB = 7.00 kg. The blocks are forced together, compressing a spring S between them; then the system is released from rest on a level, frictionless surface. The spring, which has negligible mass, is not fastened to either block and drops to the surface after it has expanded. Block B acquires a speed of 1.70 m/s
(a) What is the final speed of block A?
____ m/s
(b) How much potential energy was stored in the compressed spring?
____J
Explanation / Answer
Here ,
a) as there is no external force in the system
let the speed of block A is
mA * vA - mB * vB = 0
4 * vA - 7 * 1.70 = 0
vA = 2.975 m/s
the final speed of block A is 2.975 m/s
b)
using conservation of energy
potential energy in spring = kinetic energy of blocks A and B
potential energy in spring = 0.5 * 4 * 2.975^2 + 0.5 * 7 * 1.7^2
potential energy in spring = 27.81 J
the potential energy in spring is 27.81 J