Block A in the figure below has a mass m_A = 5.00 kg, and block B has a mass m_B
ID: 1545796 • Letter: B
Question
Block A in the figure below has a mass m_A = 5.00 kg, and block B has a mass m_B = 7.00 kg. The blocks are forced together, compressing a spring S between them; then the system is released from rest on a level, frictionless surface. The spring, which has negligible mass, is not fastened to either block and drops to the surface after it has expanded. Block B acquires a speed of 1.10 m/s What is the final speed of block A? __________________ m/s How much potential energy was stored in the compressed spring? _________________ JExplanation / Answer
from teh conservation of momentum
Apply conservation of momentum an denergy
let + x be to the right . when the system is released .A moves to the left and block B moves to right
Pix = Ofx
0= - 5 kg * vA f + ( 7.0 ( 1.1)
vAf = 1.54 m/s
(b))
Uele i = Kf
= 1/2 ( 5 ) ( 1.54)^2 + 1/2 ( 7) ( 1.1)^2
=10.164 J