Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Above the horizontal. The car accelerates uniformly to a speed of 2.22 m/s in 13

ID: 1546281 • Letter: A

Question

Above the horizontal. The car accelerates uniformly to a speed of 2.22 m/s in 13.7 s and then continues at constant speed. What power must the winch motor provide when the car is moving at constant speed? What maximum power must the motor provide? What total energy transfers out of the motor by work by the time the car moves off the end of the track, which is of length 1, 250 m? A 740 Marine in basic training climbs a 8.5-m vertical rope at a constant speed in 6.50 s. What is his power output? A 3.90-kg particle moves along the x axis. Its position varies with time according to x = t + 4.5t^3, where x is in meters and t is in seconds Find the kinetic energy of the particle at any time t. Find the magnitude of the acceleration of the particle and the force acting on it at time t. Find the power being delivered to the particle at time t. Find the work done on the particle in the interval t = 0 to t = 2.80 s.

Explanation / Answer

the speed v = d/t

                 = 8.5 m / 6.50s

                 = 1.31 m/s

since the acceleration is zero(constant speed), we have:

F-mg = 0

F = mg = 740N

the power P = Fv

                  = 740N*1.31 m/s

                 = 967.7 watts