Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider three blocks: Mass 1 is 3.00kg, mass 2 is 8.00kg, and mass 3 is 5.50kg.

ID: 1548700 • Letter: C

Question

Consider three blocks: Mass 1 is 3.00kg, mass 2 is 8.00kg, and mass 3 is 5.50kg. A force of 15.0N is applied to the left of mass 1, pushing the three blocks from rest. The blocks rest on a frictionless surface. Determin the following: (A) the accellertaion on the blocks (B) the contact force by block 1 on block 2, and the contact force by block 2 on block 1 (C) the contact force by block 2 on block 3, and contact for by block 3 on block 2 (D) the speed of the blocks after 2.50 seconds (E) the distanced travled by block 1 in this time

Explanation / Answer

Apply Newton second law t the blocks

accleration of the blocks is

a= F/(m1 + m2 + m3) = 15/16.5 = 0.90 m/s^2

F12=m2 + m3/ m(t) * F = 8+5.5/16.5 * 15 = 12.27 N

F21 =( m2/m1 + m2 ) F= 10.90 N

F23 = m3/ m(t) * F = 5 N

(D)

v= u+ at = 0 + 0.9 (2.5) = 2.25 m/s

(E) s= ut + 1/2 at^2 = 0 + 1/2 * ( 0.9) ( 2.5)^2 = 2.81 m