Charge Q = 800 mu C is distributed uniformly over the volume of an insulating th
ID: 1550135 • Letter: C
Question
Charge Q = 800 mu C is distributed uniformly over the volume of an insulating that has radius R = 14.0 cm A small sphere with charge q = + 3.00 mu C and mass 6.00 times 10^-5 kg is projected toward the center of the large sphere from an initial large distance. The large sphere is held at a fixed position and the small sphere can be as a point charge. For related problem-solving tips and strategies, you may want to view a Video Tutor Solution of What minimum must the small sphere have in order to come within 7.00 cm of the surface of the largo sphere? Express your answer with the appropriate units.Explanation / Answer
Assuming initially system have zero electrical PE (regarding their large separation distance as equivalent to infinity).
PE at R = potential at R (J/C) x q (C)
PE = (kQ / R) x q
PE = (9.0 x 109)(8.0 x 10-6C)(3.0 x10-6C) / (0.21m) = 1.02857 J
Initial KE = final EPE
½mv² = 1.02857 J
v = (2 x 1.02857 / 6.0 x 10-5kg)
v = 185.16 m/s