Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

MasteringPhysics: MP15 x x C Secure h session masteringphy offset next&assignmen

ID: 1553766 • Letter: M

Question

MasteringPhysics: MP15 x x C Secure h session masteringphy offset next&assignment; ProblemID 74118279 Basic Physics ll PHYS 112) Spring 2017 MP15 Problem 15.52 Problem 15.52 Part A A female orb spider has a mass of 0.65 g. She is If you tap the branch and send a vibration down the thread, how long does it take to reach the spider? suspended from a tree branch by a 1.1 m length of 0.0020- mm-diameter silk. Spider silk has a density of 1300 kg/m t alue IUnits Submit My Answers Gve UO incorrect Try Again, 4 attempts remaining Type or talk to search Help Close Resources a e previous l 10 of 29 l next ergide Feedback Continue 3 AM 4/3/2017

Explanation / Answer

the velocity in a spring is given by
v = (F/) where is mass/length of the string, and F = tension.

tension = 0.00065kg*g = 0.00637N

volume of string = pir^2*L
V = pi*(1*10^-6 m)^2 *1.1 m^3
mass of string = *V
= 1300*pi*(1*10^-6 )^2 *1.1
= 4.5*10^-9 kg
mass/length
= 4.5*10^-9 /1.1 = 4.045*10^-9 kg/m

v = (0.00637/4.045*10^-9)
v = 1254.9 m/s

and for 1.1 m the time is s/v = 1.1 m / 1254.9 m/s
t =8.77x10^-4s