Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

MasteringPhysics: Momentum C Law and Collisions-Internet Explorer Protlem 6.66 P

ID: 1774167 • Letter: M

Question

MasteringPhysics: Momentum C Law and Collisions-Internet Explorer Protlem 6.66 Problem 666 Part B What raction of the bules kinetic energy was lost in this perfectly inclasitic collision? A 280 g bulet moving at 290 m/s enters and stops in an initially stationary 2.20 kg wooden block on a horizontal frictionless surlace Part c How much work was done in stopping the bullet Express your answer to two significant figures and include the appropriate units My Answers Gve Part D If the bullet penetrated 5 00 cen into the wood, what was the average stopping force? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units

Explanation / Answer

b] velocity of block v= mu/(M+m) = 0.0028*290/[2.20+0.0028] = 0.3686 m/s

fraction of KE lost, f = 1-[0.5*(m+M)v^2/(0.5mu^2)] = 1- [2.2028*0.3686^2/(0.0028*290^2)] = 1-0.00127= 0.99873 answer

c] work done = decrease in KE = 0.5*mu^2 - 0.5mv^2 = 0.5*0.0028*(290^2-0.3686^2) = 1.2*10^2 J answer

d] average force = work/distance = 120/0.05 = 2.4*10^3 N answer