Mastering Physics: HW 10 secure session.masteringphysics.com 2872626&offset; nex
ID: 1556674 • Letter: M
Question
Mastering Physics: HW 10 secure session.masteringphysics.com 2872626&offset; next https:// Physics 112 Spring 2017 Signed in as Matt Jelinske l Help Close HW 10 Problem 27.21 Resources previous l 5 of 8 l next Problem 27.21 Part A In a photoelectric-effect experiment it is observed What is the work function of this material? that no current flows unless the wavelength is less Express your answer using three significant figures. than 540 nm. Wo 2.30 eV Submit My Answers Give Up Correct Part B What stopping voltage is required if light of wavelength 430 nm is used? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Vo Value Units Submit My Answers Give U Provide Feedback ContinueExplanation / Answer
As if stopping potential is V’ volt, then
eV’ = E - W0
Where energy of photon, E = h = hc/ = (6.64x10-34)(3x108)/(430x10-9) = 0.0463256x10-17 J = 2.895349 eV.
Work function, W0 = 2.3 eV
So
eV’ = E - W0
eV’ = 0.595349 eV
That means
V’ = 0.595349 V